
Šta je nasilje?
Nasilje je bilo koji ponavljani oblik ponašanja, bilo u porodičnoj, romantičnoj, ili bilo kojoj drugoj vezi/poznanstvu, koji služi postizanju ili održavanju nadmoći nad drugom osobom. Nasilje je bilo koje ponašanje koje vas fizički povrjeđuje, plaši, kontroliše i zastrašuje, ograničava vam slobodu kretanja, prijeti vašoj bezbjednosti, ili vas tjera na neželjenu intimnost ili seksualni kontakt.
Nasilje može biti fizičko, seksualno, emocionalno, finansijsko ili psihološko, i uključuje ponašanja ili prijetnje koje upravljaju drugima. To podrazumijeva bilo koje ponašanje ili radnje koje plaše, zastrašuju, kontrolišu, manipulišu, povrijeđuju, sramote, krive, ili ozlijeđuju nekoga.
Nasilje se može desiti bilo kome, bez obzira na nečiji socijalni status, nivo obrazovanja, rasu, godine, religiju, rod ili seksualnu orijentaciju. Nasilje se dešava u svim socijalnim staležima, i osobe sa invaliditetom, kao i pripadnici nacionalnih manjina, pod povećanim su rizikom za iskustvo nasilja.
U većini registrovanih slučajeva nasilja počinioci su muškarci, nezavisno od rodnog identiteta žrtve nasilja, što ne znači da žene nikada ne čine nasilje niti da je ono manje ozbiljno ili štetno.
Nasilje se skoro nikada ne pojavljuje u samo jednom obliku. Nasilnik koristi više formi nasilja i razne oblike manipulacije i ucjene kako bi zadržao kontrolu nad žrtvom. Incidenti nasilja nisu izolovani, mada nekada zna proći i više godina između incidenta fizičkog ili seksualnog nasilja u odnosu.
Nasilje nikada nije krivica žrtve. Nasilje ne izaziva bilo koja akcija ili neakcija žrtve, niti su situacije nasilja jednostavne za napustiti. Stoga je važno uvijek imati na umu - Za nasilje je kriv i odgovoran samo nasilnik, niko drugi.
Fizički i seksualni napadi, ili prijetnje da će ih počiniti, su najočigledniji oblik nasilja i zlostavljanja, i obično su te akcije ono što nam pomaže da postanemo svjesni problema. Ipak, redovno korišćenje drugih formi nasilnog ponašanja, kada su ojačani sa jednim ili više činova fizičkog nasilja, sačinjavaju širi sistem nasilja. Iako se fizički napadi mogu desiti samo jednom ili rijetko, oni usađuju strah od budućih nasilnih napada i dozvoljavaju nasilniku da ostvari i zadržava kontrolu nad žrtvinim životom i ličnim okolnostima.
Nasilje u partnerskim ili bračnim odnosima nije “njihova lična stvar” već simptom većeg društvenog problema i pitanje javne bezbjednosti na koje smo dužni odreagovati.
Kako da znam da li je to što mi se dešava nasilje? Da li: - Vas sramoti ili ismijava pred prijateljima ili porodicom? - Umanjuje ili otpisuje vaša postignuća? - Čini da se osjećate kao da ne možete da donosite odluke? - Koristi zastrašivanje ili prijetnje kako bi ste se složili ili poslušali ih? - Govori vam da ste niko i ništa / bezvrijedni bez njih? - Vas grubo tretira, čvrsto grabi, štipa, gura, ili udara? - Poziva više puta ili dolazi iznenada kako bi provjerio da li ste tamo gdje ste i rekli? - Lomi ili udara namještaj po kući/stanu? - Koristi alkohol ili droge kao izgovor za svoje nasilno ponašanje ili uvrede? - Krivi vas za svoje osjećaje ili postupke? - Prisiljava ili navodi na seksualne podvige za koje niste spremni ili ih ne želite? - Čini da se osjećate kao da ne postoji izlaz iz veze ili odnosa? - Vas sprječava da radite stvari koje želite - kao npr provođenje vremena sa porodicom ili prijateljima, odlazak na posao (čak i ako vas postepeno moli za male propuste, vremenom se pretvara u potpunu izolaciju od socijalnog okruženja ili izvora ličnih finansija) - Kontroliše sve vaše troškove i nabija vam na nos kupovine koje smatra nepotrebnim? - Pokušava da vas spriječi da odete nakon svađe, ograničava vam kretanje ili vas ostavlja negdje same kako bi vas “naučio lekciju”. - Izlaže sebe nepovoljnim situacijama kako bi ste se osjećali krivi, i kasnije koristi te situacije kao primjer da ste zapravo vi ti koji loše tretirate njega? -Da li: - Se nekada plašite kako bi mogao da se ponaša? - Stalno smišljate izgovore i razloge kako bi drugima objasnili partnerovo ponašanje? - Sumnjate u svoju vrijednost, sposobnosti ili percepciju stvarnosti? - Vjerujete da mu možete pomoći da se promijeni ako vi promijenite nešto o sebi? - Pokušavate da ne uradite ništa što će izazvati svađu ili naljutiti vašeg partnera? - Uvijek radite ono što partner želi umjesto onoga što vi želite? - Ostajete sa partnerom jer se plašite šta će uraditi ako raskinete/razvedete se? Uvijek pamtite: - Niko ne zaslužuje nasilje. - Nasilje nije vaša krivica i postoji podrška i izlaz ako ga želite. - Postoje resursi koji će vam pomoći da se udaljite od nasilnika i osnažite.